Melbourne is one of the best cities to live in the world and it is important to know how much does it cost to live in this city especially if you are planning to move to Melbourne for your studies or migrate to Australia. For your convenience, we have divided this video in three parts.

Accommodation, Food, and Transportation. So, #CheckItOut

  • Accommodation Costs

Your rental price in Melbourne depends on how close you are living from the city or how we call it CBD(central business district) in Australia. The closer you are to the city, the more expensive it’s going to be.

In the Melbourne CBD, you can find a room by yourself in a shared house around $300 to 400 per week or if you don’t mind sharing, you can cut your expenses down to around $200 per week. As an international student in Australia, it is important to manage your expenses. You can do that by moving into the outer suburbs of Melbourne where you could find your own room in a shared house for $200 a week or if you don’t mind sharing, you can bring that down to $100 to $150 dollars per week. However, it is important to remember that if you live in Melbourne CBD, you do not have to pay for public transport as long as you are commuting within the CBD using trams.

  • Food Costs

Heads up peeps, Melbourne can be expensive if you do not know how to cook, so the number one advice for all international students would be to learn how to cook and cook your meals at least 5 days of the week. Melbourne has one of the best brunch cultures and you would be able to find some amazing cafes and brunch spots all across the city, so save those two days a week to explore new cafes every week.

How much would eating out cost in Melbourne, Australia? 

You’re looking at spending at least $20.00 for your breakfast at an average cafe so if you’re eating out for three meals a day that could add up to $50 to $100 in just one day. However in saying that, you can go to a lot of Asian and Indian restaurants that usually have meal deals around lunchtime for about $10 a meal and if you must eat out, this is going to be the most cost-effective option. For example, Delhi Rocks in Melbourne has a $10 meal deal all day, every day.

How much would it cost to buy groceries and to cool at home? 

If you don’t mind cooking, grocery stores are gonna be your cheapest option and the best options for grocery stores are Coles, Woolworths, and Aldi. There are a lot of Indian and Asian grocery stores all over Melbourne as well. If you’re buying your groceries and cooking it at home for most of your meals you’re going to be spending around $200-$300 dollars per month.

Pro tip – Cheaper and fresher option you have is to go to your local fresh food market on a Sunday afternoon where a lot of vendors are trying to sell their items at a discounted price because it’s usually the last day of their trading week. You can pick up a box of mixed vegetables for around $30.

  • Transportation Costs

Public transportation in Melbourne

Melbourne has an amazing public transport system connecting you to trains, trams and buses all over the city. All you need to travel on public transport is a MyKi card. To get a MyKi, it would cost $6 and there are two top-up options. One for the not so frequent traveler with a daily cap of around $9 dollars or the other option is a MyKi pass now if you’re traveling five to seven days per week you can pay around $150 for 28 days so it’s going to save you some money. Melbourne also has a free trams zone in the CBD where you don’t have to touch on your Myki card. You can jump on and off all day every day and not pay a cent.

If you want to travel to suburbs that are further away from the city such as Geelong we have V-line service. It will take you all the way up to Turalyon and down to Geelong so you’ll be able to see country Victoria and you don’t need a car.

Pro tip – International undergraduate students can save 50 per cent on an annual myki with an international Undergraduate Student Education pass (iUSEpass) myki card.
Alternatively you can save by buying passes. Android users can also take advantage of GPay Myki integration and skip the $6.00 Myki Card purchase fee.

Is buying a car a good option and how much would it cost every month? 

As an international student, if you’re looking to buy a car in Melbourne the best websites to have a look at are, www.carsales.com.au or to check out www.gumtree.com.au. Another place which is gaining a lot of popularity lately is ‘buy & sell pages’ on Facebook.

However, it is important to keep in mind that maintaining a car can get very expensive in Australia.

  • Annual insurance is going to cost you around $500,
  • Car registration is going to cost you around $900
  • Car service might cost you at least $150 – $200 per service and at last,
  • Fuel averages at a dollar and thirty-five cents per liter

So you’re going to be looking at spending at least 1,600 to $2,000 per year on a car.

For occasional travel, Melbourne also has taxis and Uber.

Pro Tip – Your cheapest option is to buy a bicycle because Melbourne is very flat and it’s very easy to get around there are bike paths everywhere you’ll be riding through the suburbs through parks along beautiful rivers and you’ll be able to explore the city in a totally different way so those are our top three things that will contribute to your cost of living in Melbourne.